Mēs, 11.–12. klašu skolēni,  projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros  6.septembrī  devāmies  izglītojošā ekskursijā uz  Kurzemi, Liepāju.  Daudzi no mums  iepriekš nebija bijuši Liepājā — ,, pilsētā, kurā piedzimst vējš.”   Liepāja ir viena no lielākajām pilsētām Latvijā.  Mēs līdzpiedzīvojām mūsu ekskursijas vadītāja Alekseja Lukjančikova aizraujošam stāstam par Liepāju: Baltijas jūra, pirmais tramvajs, Līvas osta, Tirdzniecības kanāls, Liepājas teātris, Latvijas Universitāte…

Pirmā mūsu pietura bija Brocēnos. Mēs jautri pavadījām laiku Brocēnu Gaisa takās. Pārbaudījām sevi veiklībā, mācījāmies pārvarēt šķēršļus. Saldū mēģinājām orientēties pilsētā , izmantojot planšetes. Vai Jūs  zināt, kas ir ,, Kapelleru nams”?  Izrādās, ka Kapelleru ģimene ieradās Saldū no Austrijas, 1857.gadā uzcēla namu un atvēra aptieku, pagrabā bijušas iekārtotas telpas privātai slimnīcai. Šajā ēkā ilgu laiku atradās Saldus rajona bibliotēka, bet tagad aktīvi saimnieko biedrība ,,Kapelleru nams”. Tieši ,,Kapelleru nams’’ mums piedāvāja izmēģināt  savas spējas orientēties pilsētā. Lai atrastu kādu objektu, mēs pildījām uzdevumus. Ļoti patika strūklaka ,,Medus piliens”.  Izrādās, strūklakas autors ir Saldū dzimušais tēlnieks Kārlis Īle. Strūklaka atrodas Māra Čaklā skvērā. Strūklakas ideja sakņojas Saldus novadpētnieka- dzejnieka Māra Čaklā — pilsētas poētiskajā salīdzinājumā ar ,,medus pilienu Kurzemes bļodā”. Sarežģīti, bet interesanti bija uzdevumi par vecvārdiem latviešu valodā.

Paliks atmiņā arī Oskara Kalpaka muzejs un piemiņas vieta ,,Airītes”.  Oskars Kalpaks bija latviešu pulkvedis, Latvijas zemessardzes latviešu vienību pirmais komandieris. Gides stāstījuma laikā mēs uzzinājām par O. Kalpaka bērnību un jaunību, aplūkojām ekspozīciju un grupās pildījām uzdevumus Darba lapā.

Par  ekskursijas galapunktu  kļuva Liepājas pludmale, Baltijas jūra. Jūras viļņi aiznesa tālumā mūsu emocijas, labo garastāvokli, iespaidus par redzēto, dzirdēto, darīto. Mēs ar nepacietību gaidīsim pasākumu projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros, lai papildinātu  savas zināšanas par Latvijas vēsturi un kultūras vērtībām.

Raksta autori: J. Šeikovska  un J. Stepaņans.

Foto autors: Jurijs Kiseļovs