Šā gada 25. un 26.septembrī mūsu skolas 5.klašu skolēni bija pirmie, kuri uzsāka programmas “Latvijas skolas soma” īstenošanu, apmeklējot Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā interaktīvo programmu “Rudentiņ, bagāts vīrs!”. Skolēni guva priekšstatu par dzīvi Vidzemes zemnieka sētā pirms vairāk nekā 200 gadiem. Dalībnieki iepazinās ar ražas svētības nesēju Jumi, svinībām, kuras rīkoja pēc lielo rudens darbu pabeigšanas – Miķeļiem un Mārtiņiem jeb Apjumībām un Apkūlībām. Viņi izzināja darbu rijā un apskatīja kulšanas darbarīkus (spriguļi, dakšas, grābekļi u.c.), mācījās malt graudus ar rokas dzirnavām, uzzināja par bērnu vasaras darbiem – lopu ganīšanu, uzzināja par vidzemnieku ģimenes tradīcijām, izspēlēja seno laiku spēles un rotaļas.

“Man bija interesanti uzzināt kā dzīvoja Latvijas iedzīvotāji pirms 200 gadiem Vidzemē. Es biju pārsteigts, ka tad vēl nebija elektrības, un gaismu mājā deva tikai aizdedzināti skali vai sveces. Bet sveces bija ļoti dārgas,”  5.b klases skolēns Stepans Kravčenko.

Zēnus un meitenes ļoti pārsteidza tas, ka skolā bija jāmācās tikai 2 gadi, iemācoties tikai lasīt un skaitīt, bet, sākot no maija līdz septembrim, ļoti daudz jāstrādā un jāpalīdz saviem vecākiem saimniecībā.

5.klašu skolēniem ļoti patika pāros malt graudus ar rokas dzirnavām un spēlēt seno rotaļu “ Es lādēju kuģi ar …. “.

Paldies mūsu jaukajai gidei par izglītojošo ekskursiju!

 

Autore: Ingūna Villenova