• Monthly Archives: March 2019

Swedbanka datu drošības eksperts skolā

Šodien karjeras attīstības projekta ietvaros skolu apmeklēja vieslektors —  Swedbank kompānijas pārstāvis un drošības specialists, ar mērķi dalīties pieredzē ar bērniem par populārākiem krāpšanas veidiem internetā. 

Būtu labi, ja īstajā brīdī vienmēr varētu bez šaubīšanās noteikt, ka kāds cenšas Jūs apkrāpt un piemuļķot. Diemžēl ir tā, ka mūsdienu komunikāciju laikmetā dažāda veida krāpšanas kļūst arvien izplatītākas — turklāt tās ir arvien grūtāk atpazīt. 

Krāpšanas mērķis parasti ir jebkādā veidā iegūt Jūsu naudu un iekrītot krāpnieka “tīklos”, upuris cieš finansiālus zaudējumus. Tādēļ ir vērts saglabāt modrību katrā dzīves situācijā, jo krāpnieki var būt sastopami visnegaidītākajās vietās un brīžos. 

Viena no populārākajām krāpšanas shēmām mūsdienās ir krāpšana, slēpjoties aiz labdarības. Parasti šī shēma ir izpaužas vai nu viltus labdarību firmu formā, vai arī nepatiesā personiskā lūgumā pēc palīdzības. Shēma ir vienkārša – Jūs pārliecina ziedot, Jūs to izdarāt, bet šī nauda tiek izlietota nevis minētajiem mērķiem, bet gan pazūd krāpnieka kabatā.

Kā atpazīt? Ja Jūs sastopaties ar aicinājumu ziedot kādam personiskā nelaimē, vislabāk ir censties pirms tam izpētīt šī cilvēka vēsturi. Tas visbiežāk ir iespējams internetā, piemēram, dažādos sociālos portālos parasti var gūt diezgan spilgtu priekšstatu par personu. Pirms izlemjat ziedot savu naudu kādai labdarības organizācijai, ir vērts to izvērtēt piesardzīgi. Pārbaudiet, vai tā ir reģistrēta, kāda informācija par to atrodama. Esiet piesardzīgi, ja Jums piedāvā kaut ko pretī par ziedošanu, vai arī ja Jums uzstājīgi lūdz ziedot, piemēram, zvanot pa telefonu. Visdrošāk ir vienmēr izvēlēties ziedot labi pazīstamām organizācijām, par kuru darbību Jūs esat pārliecināts.

Iepirkšanās internetā kļūst arvien izplatītāka un līdz ar to parādās arvien vairāk sūdzību par dažādu interneta veikalu sniegtajiem pakalpojumiem. Nauda tiek samaksāta, bet saņemtais produkts nebūt neatbilst solītajam vai pat nepienāk vispār. Mēģinājumi sazināties ar produkta pārdevēju ir nesekmīgi. Turklāt, ja esat maksājis internetā ar karti – pastāv iespēja, ka Jūsu konta un personas dati ir nozagti un krāpnieks tos varēs izmantot, radot Jums vēl lielākus zaudējumus.

Kā izvairīties? Ja Jums piedāvā produktu par krietni lētāku cenu nekā tas ir parasti sastopams veikalos vai citās vietnēs, tā ir zīme noteikti uzmanīties. Izvairieties no finansiāliem darījumiem ar cilvēku vai interneta vietni, kam nav īpašas finansiālu darījumu vēstures. Izvēloties kaut ko pirkt internetā ar bankas karti, pārliecinieties, ka maksājums ir drošs, respektīvi, tiek veikts caur Jūsu banku, vai citām drošām tiešsaistes maksājuma metodēm.

Dabaszinātnes nedēļa

Pagalms paver bezgalīgas iespējas spēlēties un ar izdomu radīt ap sevi aizraujošu pasauli. Tā ir vieta, kur gatavoties “lielajai dzīvei”, piedzīvojot pirmās uzvaras un zaudējumus. 

Diemžēl pagalma spēles kļuvušas par retu izklaidi – kopā ar vecākiem svaigā gaisā tās spēlē tikai 14% pirmsskolas vecuma bērnu, liecina Danonki veiktā aptauja. Laikmets piedāvā mazajiem milzum daudz alternatīvu rotaļlietu un spēļu. Ir pieņemts, ka pagalms vairs nav tik droša vieta kā mūsu bērnībā, lai mazie spēlētos vieni paši. Vienlaikus pagalma rotaļas var izspēlēt ar vecākiem praktiski jebkur citur, arī pilsētas parkos, dārzos un skolā! Bet bērniem ir jāsocializējas un ar to domu prātā mēs šonedēļ, dabaszinātnes tematiskās nedēļas ”Viss ģeniālais ir vienkāršs”ietvaros, skolā organizējām vairākas staciju spēles, kur bērni komandās piedalījās, lai risinātu dabaszinātnes uzdevumus ķīmijā, fizikā, informātikā un matemātikā. 

ZPD laureāti

Šogad zinātniskās pētniecības darbu konferences 2.posmā (reģionos) tika iesniegti 1110 skolēnu darbi. Visvairāk darbu tika iesniegti Sociālajās zinātnēs – 322 darbi, Dabaszinātnēs – 303 darbi, Humanitārajās un mākslas zinātnēs – 243 darbi. Lai darbus novērtētu reģionos tika piesaistīti 297 eksperti-recenzenti.
2019.gada 8.martā notika piecas reģionālās zinātniskās pētniecības darbu konferences: Liepājā, Jelgavā, Rīgā, Valmierā un Daugavpilī.
Šonedeļ 458 skolēni saņēma uzaicinājumu piedalīties Latvijas skolēnu 43. zinātniskās pētniecības darbu konferences 3.posmā – valsts konferencē, kas notiks š.g. 12. un 13.aprīlī Rīgā. Uz valsts posmu ir izvirzīti  387 skolēnu zinātniskās pētniecības darbi. 
Šogad konferences vērtēšanas komisija visās zinātņu nozaru grupās vērtēs stendu referātu prezentācijas.  Tas būs jauns izaicinājums lielākajai daļai skolēnu, bet vienlaicīgi arī lieliska iespēja apgūt jaunas zināšanas un prasmes, iepazīt pasaulē pieņemto praksi zinātniskās pētniecības darbu prezentēšanā līdzīgi, kā tas notiek starptautiskajos jauno zinātnieku konkursos.